Nordic Walking European Championship Warszawa 8 - 9 lipca 2023 r.
W dniach 8 i 9 lipca br. miłośnicy Nordic Walking spotkali się w Warszawie, aby wziąć udział w Mistrzostwach Europy, które zorganizowano na terenie Wojskowej Akademii Technicznej im. Janusza Dąbrowskiego w Warszawie. Przez dwa dni ponad 640 zawodników rywalizowało na dystansach 5, 10 i 21 kilometrów. W drugim dniu Mistrzostw Europy mogliśmy także oglądać rywalizację sztafet żeńskich, męskich i mieszanych (2 kobiety +2 mężczyzn). W Mistrzostwach Europy w Warszawie wystartowali zawodnicy z takich krajów jak: Czechy, Francja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Ukrainy i Polski. Mistrzostwa Europy w Warszawie to kolejne zawody zorganizowane w ramach cyklu ONWF (Original Nordic Walking Federation) Organizatorem Mistrzostw Europy była fundacja Chodzezkijkami.pl. Partnerami tego wydarzenia były także: firma Polipack, Nordic Walking Poland, ONWF, Minister Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Master Nordic Walking Academy, Polskie Zrzeszenie Sędziów Nordic Walking i Urząd Dzielnicy Warszawa Bemowo. Wspólne działania pozwoliły na zorganizowanie zawodów w dzielnicy Bemowo, będącej jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy. Miejsce zawodów zostało zorganizowane około 10 km od Kampinowskiego Parku Narodowego. Starty zawodników zostały wliczane do rankingu Światowej Ligi Nordic Walking i Polskiej Ligi Nordic Walking. Przez dwa dni na terenie miasteczka zawodów był obecny STEPHAN – maskotka zawodów. Witał on i towarzyszył zawodnikom podczas zmagań.
W pierwszym dniu zawodów już od godziny 8.00 zawodnicy mogli odbierać pakiety w Biurze Zawodów i na spokojnie zapoznać się z miejscem startu. W pakietach znalazł między innymi kubek, który przez dwa dni wielokrotnie był wykorzystywany przez zawodników do nalewania wody w punktach nawadniania. Jednym z celów było rozpoczęcie budowania świadomości wśród zawodników w zakresie ograniczania ilości zużytych kubków jednorazowych i wykorzystywania jednego kubka do wielu celów.
Uroczyste otwarcie Mistrzostw Europy w Nordic Walking rozpoczęło się o godz. 9.00. W uroczystym otwarciu uczestniczyli zawodnicy, trenerzy, sędziowie, wolontariusze, organizatorzy, a także przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Warszawa - Bemowo. Każdy z zawodników po uroczystym otwarciu miał możliwość przygotować się do startu na 10 km uczestnicząc we wspólnej rozgrzewce, która przeprowadziła znana miłośnikom NW trener – Joanna Piotrowska. Zawodnicy, którzy wystartowali na dystansie 10 km mieli do pokonania dwie pętle po 5 kilometrów. Trasa na terenie kompleksu Wojskowej Akademii Technicznej została poprowadzona w większości przez tereny leśne. Pozwoliło to zawodnikom startującym na pierwszym dystansie w pewien sposób „uchronić” się przed słońcem. Ich cenne uwagi po zakończonym starcie mogli wykorzystać zawodnicy, startujący w kolejnych dystansach. Od rana dzień zapowiadał się, że będzie dniem upalnym. W tym dniu każde wsparcie np. polanie wodą na trasie, łyk wody, czy też kostka lodu pozwalały każdemu zawodnikowi choć na chwilę ochłodzić swój organizm.
Na starcie na dystansie 10 km stanęło 166 zawodniczek i zawodników. Wśród Pan najszybciej dwa okrążenia pokonała Agnieszka Sosnowska (Polska – klub Victoria Potęgowo) i uzyskała czas 1:02:22 (+ zielona kartka). Druga na metę przybyła Agnieszka Mielecka (Polska – klub Polipack Team GWE), która uzyskała czas 1:02:36, a za nią Zuzanna Bielecką (Polska - klub Victora Potęgowo), która uzyskała czas 1:03:19. Wśród Panów najszybszym okazał się Jacek Witucki (Polska – klub Victoria Potęgowo) z czasem 0:57:42 (+ dwa ostrzeżenia). Pokonał on ponad półtorej minuty Daniela Romanowskiego (Polska - klub Katowicki Nordic Walking) – czas 0:59:14 (+ dwa ostrzeżenia) i Andrzeja Dziedziewicza (Polska- klub Victoria Potęgowo), który uzyskał czas 1:00:23 (+ trzy upomnienia i doliczona 1 minuta).
Po godzinie 13.00 na trasę wystartowali zawodnicy na najkrótszym dystansie 5 km (jedna pętla). We wszystkich kategoriach łącznie wystartowało 371 zawodniczek i zawodników. Wśród kobiet najszybciej na metę przybyła Erwina Wilusz (Polska - klub Victoria Potęgowo), która uzyskała czas 0:31:05 przed Andżeliką Ludwiczak (Polska – klub Ekspedycja Nordic Team Szczecin) – 0:31:54 (+ ostrzeżenie) i Iryną Oliinyk (Ukraina – klub TSC Chornogora) – czas 0:32:01 (+ ostrzeżenie). Wśród Panów najszybszy był Tomasz Wójtowicz (Polska – klub Victoria Potęgowo), który uzyskał czas 0:27:30 (+ ostrzeżenie) przed Karolem Stillerem (Polska) czas 0:28:06 i Ramonem Alvarez (Hiszpania klub Atletismo Marathon Crevillent) – czas 0:28:22 (+ dwa ostrzeżenia + żółta kartka i doliczona 1 minuta).
Na dystansie 5 km wystartowały także osoby niepełnosprawne. Wśród Pań najszybszą okazała się Agata Potrzebowska (Polska – klub Life Balance Place), która pokonała trasę w czasie 0:35:34. Na drugim miejscu na mecie „zameldowała” się Katarzyna Nowy (Polska – klub Esja Team) z czasem 0:36:14, przed Małgorzatą Pomarańską (Polska – klub Lublin Chodzi z Kijami), która uzyskała czas 0:37:12. Piękna walka o zwycięstwo trwała wśród Panów, gdzie najszybszym okazał się Rafał Toporek (Polska – klub Polipack Team GWE) – czas 0:31:27 przed Tomaszem Celińskim (Polska – klub Tuptuś Otwock) - czas 0:32:32 i Maciejem Staneckim (Polska) z czasem 0:32:33
Walka zawodników o jak najlepszy czas, o zwycięstwo w danym dystansie pomimo wysokiej temperatury była widoczna od pierwszych minut. Wszystkim zawodników należą się słowa uznania za walkę przy tak wysokiej temperaturze, która w południe wynosiła około 28°C. Największe słowa uznania należy skierować także do najmłodszych zawodników, którzy pokonali dystans 5 km wraz ze swoimi opiekunami. Mowa tutaj o Blance i Oskarze Szulc (Polska), którzy reprezentowali klub Marsz po Zdrowie. Na mecie poza medalem otrzymali oni duże brawa za chęć wystartowania i ukończenia dystansu. Są i mogą być przykładem dla innych dzieci.
Zaraz po przyjściu ostatniego zawodnika nastąpiło posumowanie wyników, uwzględnieniem raportów sędziów w zakresie ostrzeżeń, przyznanych kartek i kar minutowych. Po dokładnym sprawdzeniu przystąpiono do ceremonii rozdania nagród dla najszybszych zawodników w kategorii OPEN, jak i tez w kategoriach wiekowych na dystansie 5 km i 10 km. Każdy z zawodników, który zajął miejsce od I do III w klasyfikacji OPEN otrzymał z rąk organizatora statuetkę i nagrodę w postaci bonu ufundowanego przez firmę Spokey. Organizatorzy nagrodzili także zawodników, którzy w swoich kategoriach zajęli miejsca od I do III.
Jednym z elementów, który ma wpływ na poprawność chodzenia z kijkami jest odpowiednia technika. Sędziowie pracujący pod wodzą Dariusza Janeckiego i Wojciecha Marcinkowskiego analizowali technikę marszu z kijami i nagrodzili w pierwszym dniu zielonymi kartkami pięciu zawodników. Ponadto siedmiu zawodnikom przyznano po jednym punkcie do zielonej kartki, co także potwierdza właściwą techniki chodzenia.
Drugi dzień Mistrzostw Europy rozpoczął się od startu zawodników na 21 kilometrów (4 okrążenia). W tym dniu startowały także sztafety na dystansie 4 x 5 km. Do maszerujących na dystansie 21 km zawodników po 30 minutach dołączyli zawodnicy startujący w sztafetach żeńskich, męskich i mieszanych. W każdej sztafecie startowało 4 zawodników, którzy walczyli wspólnie o jak najlepszy czas dla swojej drużyny.
Na dystansie 21 km wystartowało łącznie 75 zawodniczek i zawodników. Wśród Pań najszybciej cztery okrążenia pokonała Elżbieta Wojciechowska (Polska – klub Polipack Team GWE) i uzyskała czas 2:20:23 (+ cztery ostrzeżenia, żółta kartka i doliczone 4 minuty). Druga na metę przybyła Małgorzata Kubiszyn (Polska – klub Victoria Potęgowo), która uzyskała czas 2:25:59. Na trzecim miejscu uplasowała się Ewa Raciborska (Polska - klub Esja Team), która uzyskała czas 2:31:14. Wśród Panów najszybszym okazał się Pedro Romero Delgado (Hiszpania – klub Montana Pena Azagresa) z czasem 2:05:59 (+ trzy ostrzeżenia, żółta kartka i doliczone 2 minuty). Drugi na mecie zameldował się Piotr Wetoszka (Polska - klub Victoria Potęgowo) z czasem 2:16:52. Trzecie miejsce zajął Jon Medrano Ruiz (Hiszpania - klub Atletismo Marathon Crevillent), który uzyskał czas 2:19:07 (+ ostrzeżenie).
W drugim dniu sędziowie na dystansie 21 km przyznali trzy zielone kartki dla zawodników, którzy pomimo wysokiej temperatury zaprezentowali najlepszą techniką maszerowania. Sędziowie przyznali także 21 punktów do zielonej kartki dla 15 zawodników.
W ramach rozegranych sztafet wystartowało 5 sztafet męskich, 10 sztafet żeńskich i 9 sztafet mieszanych. Najszybszą sztafetą męską okazała się sztafeta Klubu Sportowego Victoria Potęgowo (Polska), która uzyskała czas 1:59:48 (+ dwie kartki żółte i doliczono 30 sekund). Wśród sztafet męskich drugie miejsce zajęła sztafeta BOB-KAM Bogdan Cyrus (Polska) z czasem 2:02:12 (+ pięć żółtych kartek i doliczono 1 minutę i 15 sekund), a trzecie miejsce zajęła sztafeta Nordic Walking Częstochowa (Polska) z czasem 2:13:53 (+ żółta kartka i doliczono 15 sekund). Najszybszą sztafetą żeńską okazała się sztafeta klubu Lwica (Ukraina) z czasem 2:19:06 (+ doliczono 1 m i 15 sekund za pięć żółtych kartek), która wyprzedziła sztafety Klubu Sportowego Victoria Potęgowo I (Polska) – czas 2:20:20 (+ dwie żółte kartki i doliczono 30 sekund) i Nordic Walking Częstochowa (Polska) – czas 2:23:06. Największe emocje i walkę od pierwszego wbicia kijka widzieliśmy w sztafetach mieszanych. Tutaj pierwsze miejsce zajęła drużyna Klubu Sportowego Victoria II (Polska) z czasem 2:07:30, która wyprzedziła drużynę Luki Team Polska – czas 2:12:11 (+ doliczono 15 sekund za żółtą kartkę) i ekipę Polipack Team GWE – czas 2:12:19. Sztafety, które zajęły
w danej kategorii miejsca od I do III zostały uhonorowane statuetkami. Ponadto każda ze zwycięskich sztafet otrzymała voucher do wykorzystania ufundowany przez firmę Spokey (partner strategiczny).
Podczas rozgrywania sztafet sędziowie także analizowali poprawność chodzenia z kijkami. W wyniku analizy techniki marszu z kijami sędziowie przyznali w drugim dniu 5 zielonych kartek.
Zakończenie drugiego dnia rozpoczęto od podziękowań złożonych dla zawodników drużyny Polipack Team GWE za pomoc i wolontariat przy organizacji Mistrzostw Europy. Na pewno na długo w pamięci startujących zawodników pozostaną dwa punkty nawadniania, które obsługiwane były przez wolontariuszy tej ekipy. Szczególnie podziękowano skierowano do Katarzyny Kolmetz z firmy Polipack Gościcino za jej wkład w przygotowaniu i pomoc w organizacji tego sportowego wydarzenia. Słowa podziękowania zostały także skierowane do przedstawiciela Wydziału Sportu Urzędu Dzielnicy Warszawa Bemowo za możliwość zorganizowania Mistrzostw Europy i wykorzystania przez dwa dni terenów znajdujących w obszarze Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas uroczystego zakończenia Mistrzostw Europy podziękowania zostały także skierowane do sędziów za ich wykonaną pracę w trudnych „warunkach pogodowych” i wolontariuszy, którzy pomimo wysokiej temperatury realizowali swoje zadania na najwyższym poziomie.
Nie należy także zapomnieć o atmosferze, którą na Mistrzostwach Europy stworzyli sami zawodnicy. Wzajemne wsparcie na punktach odżywczych, wzajemne wspieranie się na trasie, polewanie wodą, dopingowanie zawodników z innych krajów to część tego wydarzenia, która na długo pozostanie w pamięci tych, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Najważniejsze, że dla uczestników pozostaną w pamięci mega wspomnienia, a dla organizatorów oklaski i podziękowania, które otrzymali na zakończenie Mistrzostw Europy. Jednym zdaniem niech tak stworzona atmosfera sportowa towarzyszy na kolejnych imprezach tego cyklu.
Na zakończenie Mistrzostw Europy Marcin Szulc (ONWF) przypomniał i zachęcił do udziału w najbliższych imprezach tj. Pucharze Świata - Ałmaty (Kazachstan) 29-30 lipca br. i Puchar Świata w Bełchatowie (Polska) 25-26 sierpnia br.
- Galeria zdjęć dzień pierwszy.
- Galeria zdjęć dzień drugi.
- Wyniki 5 km.
- Wyniki 10 km.
- Wyniki 21 km.
- Wyniki sztafety.