Ostre groty czy te ścięte na płasko?
Przy wyborze kijów należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, w tym na grot. Wprawdzie trudno rozpoznać stop końcówki, ale warto świadomie zdecydować, czy chcemy korzystać z zaostrzonych „pazurów” czy płaskich „rurek”. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety, ale pamiętajmy, że same groty zawsze można wymienić niedużym kosztem i małym nakładem sił.
Wiele osób ignoruje temat grotów i często nawet nie sprawdza, co kryje się pod fabrycznie założonymi gumowymi nakładkami. Dzisiaj już wszystkie wiodące marki sprzętu do nordic walking produkują wytrzymałe końcówki z widii lub innych trudnościeralnych stopów i dają możliwość wyboru rodzajów grotów. Czasem określone modele mają określony typ końcówek, ale zazwyczaj ich wymiana na poziomie sklepu nie stanowi większego problemu.
Wracając jednak do rodzajów grotów, zarówno ścięte, jak i ostre nadają się do chodzenia po leśnej, polnej czy jakiejkolwiek innej nawierzchni i w normalnych warunkach będą sprawdzały się bardzo dobrze. Jednak, różnica zacznie być zauważalna w momencie, gdy podłoże zrobi się twardsze i wejdziemy na bardzo ubitą szutrową ścieżkę, lub trafimy na zmarznięty, oblodzony lub ośnieżony i zbity szlak. Wtedy może okazać się, że ścięte rurki (szczególnie trochę już zużyte) tracą przyczepność, a my, bezwiednie staramy się wbijać kije pod mniejszym kątem, by nam nie uciekały i wypaczamy swoją technikę. Tego problemu nie ma, gdy wybierzemy groty zaostrzone, tzw. „pazury”, które doskonale łapią się wszystkiego, zapewniają stabilność i doskonałe odbicie, nawet, gdy są już trochę stępione, co wcale nie następuje szybciej niż przy grotach ściętych.
Dlatego też, zwłaszcza osoby, które chodzą szybko i stawiają na intensywną pracę rąk, powinny wybierać kije z ostrymi końcówkami.
Ostre groty mają jeszcze jedną zaletę – choć na chodniku/asfalcie powinno się chodzić w bucikach – sprawdzają się bardzo dobrze na twardej nawierzchni i nie ślizgają się przy kontakcie z betonem itp.
Zaostrzone końcówki mają jednak też swoje minusy. Kijkarze, którzy dopiero uczą się chodzić powinni być z nimi bardzo ostrożni. Wprawdzie przypadkowe wbicie każdego grota w stopę boli, ale takiego zaostrzonego szczególnie – a wiemy, że tego typu przypadki się zdarzają nawet doświadczonym kijkarzom.
Pewną niedogodnością może być też statystycznie krótsza żywotność ostrych grotów. Teoretycznie bowiem są tak samo wytrzymałe jak „rurki”, jednak ich konstrukcja, cienki i płaski „pazur” sprawia, że są podatne na utknięcia w szczelinach, a koska brukowa potrafi dla nich być ostateczna. Dzieje się tak, ponieważ w momencie wejścia grota w szczelinę, długość kija tworzy potężną dźwignię, która skierowana poziomo potrafi złamać nawet tak wytrzymały materiał jak widia. Fakt, faktem, trzeba uważać, gdzie się chodzi bez bucików. Moje kije z ostrymi grotami mam od sześciu lat i mimo przebytych setek kilometrów, końcówki są całe. Znam jednak wiele osób, którym groty złamały się podczas marszu, co nie dzieje się często, ale się zdarza.Czy mimo to warto wybrać zaostrzony grot? Moim zdaniem tak i to bez dwóch zdań. Ślizganie się przy próbie odepchnięcia to nic przyjemnego, a nawet, gdybyśmy mieli pecha i raz na rok mieli wymieniać groty, to nie ma co się długo zastanawiać.
Jeśli jednak zdecydujesz się na „rurki” staraj się wybrać te, które zakończone są gwiazdką, a nie są zupełnie płaskie – będą się lepiej trzymać nawierzchni.
Pamiętaj, że każdy grot można wymienić w specjalistycznym sklepie nordicowym!
Wstawianie nowych grotów w domowych warunkach jest możliwe i w tym wypadku naprzeciw potrzebom kijkarzy wyszła marka Exel, która już kilka lat temu wprowadziła groty na zatrzask. System polega na tym, że na końcówce trzonka od kija znajduje się adapter, na który wciskamy określony typ grota, gdy potrzebujemy go wymienić. Jest to bardzo proste i wygodne rozwiązanie. W przypadku innych firm wymiana wiąże się z wsadzeniem końcówek kijów, które chcemy ściągnąć, do wrzątku i po chwili wysunięciu ich z trzonków kija. Następnie trzonki należy oczyścić z pozostałości kleju i za pomocą pistoletu z klejem na ciepło wkleić nowe groty, pamiętając o odpowiednim dociśnięciu i kierunku ustawienia grota (tyczy się to ostrych końcówek). Nie jest to nic skomplikowanego, ale wymaga trochę zachodu.
Odsłon: 35970