Dlaczego warto jeść kaszę orkiszową?
Kasza orkiszowa nie należy do najbardziej popularnych, a szkoda, ponieważ ma równie wiele zalet co na przykład kasza jaglana. Dlatego warto włączyć ją do diety i jadać regularnie. Kiedy przeczyta się o wszystkich zaletach kaszy orkiszowej, można zacząć żałować, że odkryło się ją tak późno. Jej właściwości są niemal bliźniaczo podobne do tych w kaszy jaglanej, są jednak pewne różnice.
ZALETY KASZY ORKISZOWEJ:
- Jest źródłem łatwo przyswajalnych białek i kwasów tłuszczowych.
- Ma właściwości ogrzewające – kasza orkiszowa jest termicznie ciepła, dzięki czemu świetnie nas rozgrzewa.
- Reguluje poziom cholesterolu – ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych polecana jest osobom, które mają problem z wysokim cholesterolem.
- Jest lekkostrawna – podobnie jak kasza jaglana, orkisz jest lekkostrawny, dlatego świetnie odżywia organizm wyniszczony chorobami (np. nowotworem) bez obciążania żołądka. Warto także podawać ją maluchom przy rozszerzaniu diety.
- Jest bogata w witaminy i minerały – zawiera duże ilości witamin A, D, PP, B i E oraz cynku, żelaza, fosforu, selenu i miedzi.
- Zawiera rodanid – naturalny antybiotyk, którego nie znajdziecie w innych kaszach. Wzmacnia systemu immunologiczny, pobudza komórki nerwowe, zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych, działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, wzmacnia nasz system nerwowy, dodaje witalności, wpływa na budowę tkanki mięśniowej i poprawia samopoczucie.
- Zawiera dobrej jakości gluten – niestety orkisz zawiera gluten, ale dobrą wiadomością jest to, że jest on dobrej jakości, dlatego osoby z mało dokuczliwą tolerancją nie powinny mieć z jego jedzeniem.
- Jest bogata w krzemionkę – która rzadko występuje w innych produktach. Wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zapobiega odwapnianiu kości, przyspiesza przemianę materii.
JAK GOTOWAĆ KASZĘ ORKISZOWĄ:
- W proporcji 1:2 – czyli szklankę kaszy zalewamy dwoma szklankami wody.
- Można wypłukać przed gotowaniem, ale nie jest to konieczne.
- Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu aż do wchłonięcia wody. Często po zagotowaniu kaszy, odstawiam garnek zawinięty w bawełnianą ściereczkę i tak kasza „dochodzi” i chłonie całą wodę.
Okazało się, ze kasza orkiszowa w wersji śniadaniowej z owocami smakuje równie dobrze, co jaglana. Dlatego od teraz staram się je gotować na zmianę lub mieszam ze sobą.
Kasza orkiszowa na śniadanie (porcja na jedną osobę)
Chyba już nie macie już żadnych wątpliwości dlaczego warto jeść kaszę orkiszową. Ma tyle zalet, że naprawdę polecam włączenie jej do diety. Zwłaszcza, że potrawy z jej udziałem są naprawdę smaczne.
Dla maluchów polecam wybrać kaszę manną orkiszową (tak, istnieje coś takiego), która idealnie nada się na pierwsze kaszki przy rozszerzaniu diety.