Nordicowe federacje i stowarzyszenia – spróbujmy razem się w tym połapać
Co rusz, pojawiają się pytania o instytucje nadzorujące rozwój nordic walkingu w Polsce, o nadrzędne ustalenia i czasem sprzeczne podejście do tematu w różnych zakątkach kraju. Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest różnica pomiędzy Polską Federacją Nordic Walking, Krajową Federacją Nordic Walking, Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking, Nordic Walking Poland i innymi grupami.
Warto zacząć od tego, że nordic walking w Polsce nie jest oficjalną dyscypliną sportową, więc nie został odgórnie powołany żaden państwowy „Polski Związek Nordic Walking” (tak jak PZ Piłki Nożnej, Szermierczy, Narciarski, Żeglarski itd.) , który ma decydujący głos w sprawie zasad organizacji imprez, wystawiania kadry narodowej i ustalania tego, co jest poprawną techniką, a co nie. Wiąże się to również brakiem nadzoru nad podnoszeniem rangi imprez i przyznawaniem tytułów mistrzów Polski czy Europy. W Polsce o randze decyduje organizator, a o statusie odczucia uczestników i poziom organizacyjny imprezy.
Nordic walking dotarł do Polski w okolicach 2003 roku, wtedy to też na podstawie zachodnich doświadczeń przeszkolono pierwszych instruktorów i rozpoczęła się promocja tej aktywności na szeroką skalę. Instruktorzy łączyli się w grupy, organizowali różnego rodzaju wydarzenia związane z kijami i kilka lat później zaczęły powstawać instytucje, które obecnie realnie wpływają na nordic w kraju. Co ciekawe, były czasy, gdy wszyscy starali się pracować razem, ale nie udało się i rozpoczęła się konkurencja na wielu polach. Skoro współpraca jest niemożliwa, dobrze jest ze sobą nie walczyć na noże, a to raczej się udaje z jednego głównego powodu – wszystkim zależy na promocji nordic walking, zwiększaniu zasięgu i uświadamianiu społeczeństwa.
Oprócz dużych organizacji, w Polsce istnieje też wiele indywidualnych instruktorów, którzy zrzeszają wokół siebie grupy ludzi i prężnie działają lokalnie – oni też dokładają sporą cegiełkę do rozwoju nordicu. Poniżej wymienię tylko jednak te organizacje, które działają na terenie całej Polski i mają dość zbliżone nazwy, przez co mogą wprawiać niektórych w zakłopotanie.
Nordic Walking Poland i Polskie Stowarzyszenie Instruktorów Nordic Walking – samo NWPL to stosunkowo nowa organizacja, która powstała na kanwie PSINW, które z kolei zrzeszało grupy z Poznania, Gdyni, Wrocławia, Warszawy, Rzeszowa i Szczecina. Obecnie w skład Nordic Walking Poland wchodzi Marsz Po Zdrowie, Fundacja Chodzezkijami.pl, Nord Walk, Rzeszowska Akademia Sportu, Luki Team i 4 seasons. NWPL działa na terenie całej Polski i wspólnie przeprowadza szkolenia instruktorów, sędziów, a jej członkowie organizują cykle imprez, m. in. Grand Prix Zachodniopomorskiego, Puchar Bałtyku, Korona Wielkopolski, Korona Zachodu. NWPL działa pod patronatem Marko Kantanevy i od tego roku rusza z ogólnopolskim projektem Korony Polski.
Polska Federacja Nordic Walking – federacja powstała równo 10 lat temu, a na jej czele stoi Olgierd Bojke. PFNW organizuje Puchar Polski w Nordic Walking, Puchar Pomorza i pojedyncze puchary regionalne. Jest współorganizatorem Pucharu Europy. Raczej ogranicza się do kręgu własnych działań i rzadko wspiera inicjatywy zewnętrzne. PFNW ma siedzibę w Gdańsku przy AWF-ie, aczkolwiek nie ogranicza się do określonego regionu.
Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking i Krajowa Federacja Nordic Walking – przez długi czas Polskie Stowarzyszenie istniało samo, po czym w zeszłym roku Paulina Ruta (prezes PSNW) założyła z pomniejszymi stowarzyszeniami Krajową Federację, której została prezesem. PSNW należy też do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co nie wpływa na większą decyzyjność w sprawie nw od innych organizacji. W roku 2016 PSNW przeprowadziło projekt pod nazwą „Rewolucja Nordic Walking”, który zakładał odejście od rywalizacji na zawodach na rzecz rekreacji ruchowej.
W taki oto sposób Ogólnopolska Liga Mistrzów Nordic Walking (tworząca wspólną punktację dla wyników części nordicowych imprez z południa kraju) stała się Amatorską Ogólnopolską Ligą Mistrzów. PSNW realizuje dużo projektów ministerialnych, ma siedzibę w Złotoryi i głównie obsługuje dolną część Polski.
Wszystkie z tych organizacji szkolą instruktorów i bazują na autorskich programach nauczania. Którzy instruktorzy są najlepsi? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, gdyż zakres zdobywanej wiedzy i umiejętności jest u nich zbliżony, a wszyscy dysponują profesjonalną kadrą, która choć może mieć odrębne zdanie na temat niektórych detali, zgadza się co do założeń i podstaw nordic walkingu.
Dla zawodników bardzo ważne jest, by przy różnych imprezach za każdym razem sprawdzać przepisy sędziowskie! Zasady mogą się bowiem różnić.
Mam nadzieję, że te krótkie opisy nieco rozjaśniły sytuację i ułatwią poruszanie się w przestrzeni polskiego nordic walking.
Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach!
Odsłon: 3545