Jak dobrać idealny stanik sportowy?
Ważne! Trzeba przede wszystkim umieć odróżnić top sportowy od stanika sportowego. Czym innym jest uszyty w całości z elastycznej dzianiny top – świetny do lekkich treningów, rozciągania czy jogi i nienadający się do noszenia na co dzień. Jeśli jednak chcemy uprawiać długotrwałą, bardziej żywiołową aktywność fizyczną i zachować nasze piersi w zdrowiu – niezastąpiony okaże się sportowy stanik.
Mogą mieć one różną konstrukcję: z fiszbinami i bez, z miseczką i bez, jednolitą, bądź z uwzględnieniem obu piersi, ale są zdecydowanie sztywniejsze niż topy. Konstrukcyjnie bliższe są zwykłym stanikom, z których wyewoluowały, niż topom, będących wersją krótkiej bokserki.
Dlaczego warto zainwestować w stanik?
Staniki są bardziej sztywne, co ma zapobiegać nadmiernemu rozciąganiu się skóry i więzadeł Coopera, czyli unerwionej tkanki łącznej podtrzymującej piersi, która ma możliwość rozciągnięcia się aż do 21 cm, czemu, bądźmy szczere, chciałybyśmy zapobiec. Na szczęście tkanka ta całkiem nieźle się regeneruje zaraz po zmianie złych nawyków odzieżowych, warto więc niezwłocznie dostosować stanik do aktywnego trybu życia. Staniki sportowe pomagają też zapobiegać uczuciu ucisku i bólu towarzyszącego pracującym, czyli „podskakującym” podczas aktywności fizycznej piersiom.
Cechy dobrego stanika sportowego
Stanik sportowy powinien być przylegający, ale nie może ściskać piersi, pamiętajmy, że został stworzony po to, aby je podtrzymać, a nie zniekształcać. Chodzi tu także o wyzbycie się obciążenia i długotrwałego bólu, powodowanego złym doborem garderoby. Jeśli chodzi o podstawowy kształt:
Kobiety z biustem A – B mogą sobie pozwolić na modele prostsze i silniejszy ucisk biustu, powinny zainwestować w staniki ściągające, tzw. kompresyjne.
Kobiety z większym biustem powinny natomiast zakupić model dopasowany i bardziej zabudowany, np. z fiszbinami, dobrym rozwiązaniem są modele z dzielonym biustem, tak aby utworzyły się dwie miseczki, w ten sposób podtrzymamy każdą pierś z osobna.
Uważajcie na:
Konstrukcję – inna w zależności od naszej budowy ciała, im więcej do podtrzymania, tym bardziej skomplikowana konstrukcja, miseczki nie powinny być elastyczne;
Materiał – odporny na przetarcia, może być warstwowy, oddychający, cienki materiał złej jakości to podwójny dyskomfort, zarówno jeśli chodzi o ból, jak i estetykę;
Szwy, fiszbiny, elementy ozdobne – fiszbiny powinny być np. w silikonowych osłonkach, szwy muszą być mocno przeszyte, uwaga na obecność wystających elementów w newralgicznych miejscach – może dojść do otarć!;
Rozmiar – zazwyczaj nie pokrywa się z bieliźnianym, w sklepie mierzmy, w internecie sprawdzajmy tabelę rozmiarów, wymagana znajomość swoich wymiarów w cm!;
Cenę – popularne marki mają dostępne modele już za 39,99, ale warto zainwestować w garderobę profesjonalną, co niestety wiąże się z większymi kosztami – około 200 zł i ponad.
Czy nosić go na wierzchu?
Można! Rynek odzieży sportowej intensywnie się rozwija i sklepy zapełniają się efektownymi modelami o interesujących kolorach i wzorach. Dobrze dobrany stanik nie tylko odpowiednio podtrzyma biust, ale też zadba o aspekt estetyczny. Chociaż mówimy tu o stanikach, to nie należy się obawiać ich eksponowania, jak w przypadku bielizny – intymnej warstwy spodniej. Tak samo jak w strojach kąpielowych, na pierwszym planie jest tu przede wszystkim funkcjonalność, potem design, aspektów intymnych – brak. Spokojnie możemy brać przykład z olimpijek i nie bać się sportowego looku.
Podsumowując, stanik sportowy to dobre rozwiązanie dla kobiet aktywnych fizycznie, a zwłaszcza uprawiających sporty dynamiczne. W takie staniki powinny zaopatrzyć się kobiety z biustem, bez względu na rozmiar, bo to wygodne, a przede wszystkim zdrowe rozwiązanie. Zwracajmy uwagę na konstrukcję odpowiednią do indywidualnej budowy ciała, a zwiększymy podczas wysiłku zarówno nasz komfort fizyczny, jak i psychiczny.
zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze sklepu internetowego Decathlon (decathlon.pl) i Brubeck (brubeck.pl)