Co jeść przed treningiem, a co po nim?
Zaczęliśmy ćwiczyć i jesteśmy zmotywowani, żeby w końcu zadbać o swoje ciało. Super! Aktywność fizyczna wpłynie pozytywnie nie tylko na naszą sylwetkę, ale również na nasze zdrowie. Po kilku tygodniach ćwiczeń powinniśmy zauważyć zmiany na plus. Niższe ciśnienie, spadek cholesterolu, lepsza wydolność czy lepsze samopoczucie ogólne spowodowane dotlenieniem i wyspaniem to tylko niektóre z pozytywnych aspektów naszej aktywności.
Jednak, żeby ćwiczenia dały taki efekt, musimy zadbać o dwie rzeczy: odpowiednią technikę i odpowiednie odżywianie. Dzisiaj napiszę o tym drugim.
CO JEŚĆ KIEDY TRENUJEMY?
Nasz organizm to sprawnie funkcjonująca maszyna, która do działania potrzebuje odpowiedniego paliwa. Naszym zadaniem jest dostarczenie mu tego paliwa. Wyobraźmy sobie, co może się dziać w naszym ciele kiedy jest go za mało. Oczywiście, organizm będzie pobierał energię ze zmagazynowanych zasobów. Właściwie o to nam chodzi, bo przecież fajnie zrzucić kilka kilogramów. Jednak nie o takie zrzucanie nam powinno chodzić – kiedy organizm jest nieodpowiednio odżywiony, pali nie tylko tłuszcz, ale również mięśnie, przez co nasze ciało staje się sflaczałe i słabe.
Dlatego właśnie musimy jeść w taki sposób, żeby nasz organizm skupił się na budowaniu mięśni, a spalaniu tłuszczu. Pamiętajmy, że im więcej mięśni mamy, tym więcej energii nasz organizm potrzebuje, tym samym więcej spala.
POSIŁEK PRZED TRENINGIEM
Przed treningiem najlepiej zjeść posiłek węglowodanowy (1,5-2 godziny przed), ale o niskim indeksie glikemicznym, z którego glukoza będzie wydzielała się stopniowo i będzie dostarczać nam zapas energii podczas całego treningu. Jakie potrawy warto zjeść?
Trening w godzinach rannych:
- Owsianka z owocami, orzechami i jogurtem lub serkiem wiejskim.
- Omlet owsiany lub z innej mąki pełnoziarnistej z owocami, orzechami i jogurtem lub serkiem wiejskim.
- Kanapka z chleba pełnoziarnistego z szynką (lub twarogiem) i jajkiem i warzywami.
- Jajecznica z chlebem pełnoziarnistym i warzywami.
- Muffiny lub ciasto z mąki pełnoziarnistej, najlepiej bez białego cukru.
W tym posiłku najważniejsza jest porządna dawka węglowodanów, ale również nie powinniśmy zapomnieć o białku.
Trening w godzinach popołudniowych:
Zakładając, że cały dzień jemy zbilansowane posiłki, tutaj nie musimy przygotowywać specjalnego dania. Wystarczy, że na obiad zjemy kawałek chudego mięsa, makaron razowy lub kaszę oraz porządną porcję warzyw.
Pomysły na pyszne i zdrowe posiłki znajdziecie TUTAJ.
Przepisy na zdrowe słodkości znajdziecie TUTAJ.
POSIŁEK PO TRENINGU
Posiłek potreningowy ma za zadanie odbudować zapasy zużytego glikogenu podczas wysiłku. Jeśli tego nie zrobimy, nasze mięśnie nie będą w stanie się zregenerować i następny trening nie będzie efektywny.
Przekąska do 30 minut po treningu:
Ta mała przekąska powinna składać się z cukrów prostych, które odbudują spalony glikogen.
- Owoce świeże lub suszone – najwygodniej będzie wziąć ze sobą banana i zjeść go zaraz po treningu.
- Kanapka z dżemem lub miodem – może być z białego pieczywa.
- Koktajl owocowo-jogurtowy.
- Jeśli jesteśmy łasuchami i nie możemy żyć bez słodyczy, może być małe ciastko lub drożdżówka, ale lepiej sięgnąć po coś zdrowszego.
Posiłek do 2 godzin po treningu:
Tak jak posiłek przed treningiem popołudniowym, powinien zawierać kawałek chudego mięsa, porcję makaronu razowego lub kaszy i dużą ilość warzyw.
Jedzenie odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego powinniśmy zadbać o to, co kładziemy na naszym talerzu, szczególnie, kiedy jesteśmy aktywni fizycznie. Wtedy efekty naszych wysiłków zobaczymy już po kilku treningach, a nasze ciało podziękuje nam ładnym wyglądem i zdrowiem.