Akcesoria chodziarza. Jak wybrać dobre skarpety?
Wśród niezliczonych akcesoriów dostępnych na rynku przeznaczonych do wspomagania efektywności treningu, jednym z najbardziej niepozornych elementów stroju zarówno chodziarza, jak i biegacza są z pewnością skarpetki. Zwykło się uważać, że fundamentem sportowego stroju są buty. Całkiem słusznie, ponieważ obuwie właściwie dobrane do aktywności, dopasowane do indywidualnych potrzeb i profilu stopy, jest zdecydowanie najpotrzebniejszą rzeczą w ekwipunku każdego miłośnika życia w ruchu, przy zwiększonych obrotach. Jednak pozostawianie przypadkowi reszty wyposażenia, używanego np. tylko w czasie rekreacyjnego uprawiania sportu, nie będzie najlepszym wyborem.
Detalem takim jak skarpetki, bez względu na porę roku w czasie naszych ćwiczeń, także można wymiernie poprawić wygodę podczas rozwijania swojej pasji do nordic walkingu. Podobnie jak w przypadku obuwia, czy odpowiedniej odzieży, skarpetki warto wybrać wedle ich przeznaczenia, kierując się stopniem wysiłku w podejmowanej aktywności, ochroną przed nieprzyjemnymi otarciami czy pęcherzami i chęcią uniknięcia dyskomfortu w czasie samego chodzenia. Wbrew pozorom skarpetka skarpetce nierówna, a jej istotna rola wymaga chwili namysłu podczas dokonywania wyboru. Rynek akcesoriów sportowych proponuje również i w tej kwestii nieprzebraną ilość możliwości, natomiast my przyjrzymy się jednej z bardziej interesujących propozycji dostępnych w zasięgu ręki każdego chodziarza w naszym kraju.
BRUBECK to polska marka przewodząca konkurencji na polu odzieży termoaktywnej, technologicznie zaawansowanej i wyspecjalizowanej w dostarczaniu komfortu i przyjemności z pracy nad swoją kondycją i ciałem, stosownych do wymagań biegaczy, rowerzystów, miłośników ekstremalnych wypraw, ale i zapalonych chodziarzy.
Jednym z najbardziej dopracowanych akcesoriów w katalogu marki są termoaktywne skarpety. Przy ich projektowaniu skupiono się na tym, by idealnie współgrały z warunkami atmosferycznymi, rodzajem i poziomem wysiłku wkładanego w trening, a także by utrzymywały optymalną pozycję stopy w bucie i regulowały proces termiczny w newralgicznym dla sportów ruchowych obszarze stóp.
Wszystkie modele termoaktywnych skarpet łączą zbliżone rozwiązania konstrukcyjne, mające na celu przede wszystkim współdziałanie z dobrymi butami, w stabilizowaniu stopy i chronieniu jej przez dodatkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Skarpety BRUBECK wyposażono w system bezuciskowych ściągaczy w okolicy śródstopia i podeszwy, zapobiegający ich zsuwaniu i przekręcaniu się podczas aktywności, dodatkowo zaprojektowano strefy odprowadzania wilgoci wykonane z cieńszej dzianiny o strukturze siatkowej. Nie zapomniano nawet o takim udogodnieniu jak konstrukcyjne rozróżnienie skarpet uwzględniające anatomiczne różnice w budowie między stopą lewą i prawą.
W letnie, słoneczne i naprawdę ciepłe dni, warto sięgnąć po skarpety z linii Running Light, preferowane także przez biegaczy, ale równie dobrze pasujące do wędrówek z kijami. Ich dwuwarstwowa budowa z „oddychającej” dzianiny ułatwia odprowadzanie wilgoci, pozostawiając stopy suchymi nawet w czasie sporego i rozłożonego w czasie wysiłku. Skarpety wyróżniają dodatkowo właściwości antybakteryjne, osiągane dzięki zastosowaniu autorskiej innowacyjnej technologii konstrukcyjnej.
Natomiast przy równie wysokim stopniu aktywności, jednak w bardziej umiarkowanych warunkach atmosferycznych nieodzowne mogą się okazać skarpety Running Dynamic, nie odbiegające znacznie od skarpet typu Light pod względem składu dzianiny, jednak z istotną różnicą w postaci systemu redukującego dyskomfort związany z przemieszczaniem się skarpety na stopie.
Warto zauważyć, że w praktyce wszystkie modele skarpet BRUBECK w znacznym stopniu ograniczają rozwój bakterii, widocznie wydłużając życie samych skarpet i poprawiając komfort ich użytkowania, włączając w to nawet taki drobiazg, jak uniknięcie naturalnych, lecz nie zawsze przyjemnych zapachów.
W podobnych do letnich warunkach, w czasie niezbyt mokrej wiosny, czy złotej, łagodnej jesieni na spacerowych trasach sprawdzą się też uniwersalne skarpetki Multifunctional o zbliżonych parametrach i składzie.
Na nieco bardziej wymagające eskapady z kijami przydadzą się skarpetki stworzone na bazie wełny. Wyruszając w teren stawiający wyzwanie inne niż płaski spacerek w promieniach słońca, stopy należy też ubezpieczyć od chłodu i nadmiernej wilgoci, do czego świetnie nadadzą się skarpety Trekking Light, w których skład wchodzi wyjątkowa ze względu na właściwości swoich włókien wełna pozyskiwana z runa owiec merynosów. Tak przygotowane skarpety pomagają utrzymać stałą ciepłotę ciała w obszarze stóp, chłoną nadwyżkę wilgoci i dbają przy tym o zmysłowy, dotykowy komfort – nie podrażniają stóp, nie powodują także żadnych uczuleń.
Na prawdziwą wyprawę, w czasie której możemy się spodziewać naprawdę niesprzyjających warunków – mrozu, śniegu, silnego wiatru, zmienności aury – rozsądnie będzie zaopatrzyć się w skarpetki, które ułatwią nam tą przyjemną walkę z naturą w stopniu dającym sporą dawkę satysfakcji z naszej aktywności. Skarpetki Trekking Prestige, sięgające niemal kolan, a więc chroniące znacznie większy obszar ciała niż stopę, będą najwłaściwszym uzupełnieniem pełnego uzbrojenia do marszu z kijami na trudniejszych i dłuższych szlakach czy w głębokim białym puchu po horyzont.
Przygotowując się na kolejny trening, do nowej trasy, warto zadbać o detale w postaci dodatkowych akcesoriów, jak czapka, rękawiczki, komin, czy odpowiednie dla nas kije, wśród których skarpetki, wydają się wyborem pierwszej potrzeby.Odsłon: 3859